שרה נואמת במליאת הכנס הבינלאומי לאימון

quoatation mark שלום לכם,
זהו הכנס השלישי בו מוענקת לי הזכות לפתוח. בכנס הראשון דיברתי על כוחו של האימון ועל פריסתו הגלובלית והשפעתו הלוקאלית. בכנס השני דיברתי על כוחה של הגישה החיובית בתהליך האימוני. בשני הכנסים דברתי ממקום בו נשאתי את הגדרתי המקצועית בגאווה.
היום אני מגיעה אליכם כשאני מגמגמת מול ההגדרה המקצועית שלי- שטושטשה,עוותה ולקתה באנומליה חמורה. אני פונה מעל במה זו אל כל אחד ואחד מכם , ומבקשת שינוי, מבקשת אחריות מקצועית, מבקשת להשיב למושג מאמן / קואץ' את האמון שהוא יצר בשנות התשעים, כאשר לראשונה הצגתי אותו בפני הקהל הישראלי.
נוכחותי על במת לשכת המאמנים בישראל אינה מובנת מאליה . לפני כ- 5 שנים כאשר כיהנתי כנשיאתה המייסדת של השלוחה הישראלית של הפדרציה הבינלאומית לאימון, הגיעה משלחת מטעם הלשכה, להציג את הלשכה בפני חברי הICF. נושא השייכות לארגון כזה או אחר היה מלחמת עולמות, ICF היה הארגון העולמי המוביל אותו ייצגתי. בארץ הלשכה ואיק'א התחילו את פעילותן.
סירבתי אז להכיר בכל גוף אשר אינו מביא עם עצמו יסודות ערכיים, אתיים ופילוסופיים עצמאיים להגדרת המקצוע, אחזתי בקוד האתי והסטנדרטים והפילוסופיה המוגדרת היחידים שהיו קיימים.
היום, אני גאה לקרוא את החמרים היוצאים מבית היוצר של הלשכה .עברתי בקפידה על הקוד האתי של הלשכה ותנאי הגדרה של מקצועיות ודרישות התמקצעות והרגשתי כי הנה הגוף הזה מדבר מקצועיות, מצוינות, מובילות והנהגה מקצועית. ההרגשה היא שמתקיים מעבר מספירת כמות החברים לבדיקת איכותם המקצועית. אני רוצה להאמין בהצהרתה של הלשכה כי היא באה למצב את המקצוע שלנו במקום לו הוא ראוי, על ידי הגדרת תנאי קבלה, קריטריונים להכשרה ולהסמכה ודרישות אשר יאלצו את המאמנים ללמוד ולהתמקצע.
על מלאכה ברוכה זו אמונות יו"ר הלשכה אביבה באומל, וכל הנפשות הפועלות ממקום של נאמנות ומחויבות מקצועית. תבורכו, תבורכו,תבורכו. יחד עם זאת, הלשכה לא תחולל שינויים אילה בלעדיכם. אתם נושאי הדגל המקצועי , כל אחד מכם הוא השליח האמור להעניק ערך למקצוע. אתם אמורים להמשיך להתמקצע, להתפתח ולהשקיע בשמירה נאמנה על האופן בו ייחרט מקצוע זה בתודעת הציבור.
בהירתמות המשותפת, במחויבות, בגיוס חובה זה, יתחולל השינוי המיוחל לתיקון, לרגולציה, להסדרת המקצוע באופן שישיב לו את אמון קהל הצרכנים . כמות חברים אינה מספקת לביצוע רגולציה, אין זה כוח אלקטוראלי שאיש ציבור ירצה לקדם מבלי לוודא כי מדובר במקצוע המביא ערך גבוהה לקהל הצרכנים שלו. זה מה שינציח את שמו של נציג הציבור באופן המכבד את פועלו. אנחנו כאן משום שאנו מאמינים ברעיון משותף, שכל אחד ואחד מאיתנו ניחן בידע המקצועי להניע שינויים,
לחולל חדשנות, לייצר טרנספורמציה חיובית. אף אחד מאיתנו לא נמצא כאן משום שהדרך היא קלה, לייצר שינוי הוא תהליך קשה. את המשימה הזו לקחה על עצמה הלשכה ועל כך אני מברכת אותה.
נכון, אני שומעת שוב ושוב שגם בארה"ב יש זילות וישנם שרלטנים, אסור לנו להתנחם בכך . בארץ קטנה כשלנו, מספיק שמספר קטן של אנשים נחשפים לנזקים של שרלטנים, לפרשנות שגויה של המקצוע ומדינה קטנטונת שלימה מקבלת את האנומליה כנתון. הנהגת הלשכה, מפגינה את האומץ והנחישות לעקור את האנומליה שדבקה בנו, ומוכנה להתייצב מול השרלטנים ולומר להם, חברה, החגיגה הסתיימה, המערב הפרוע נסגר, יש תנאים, יש סטנדרטים, יש דרישות, יש אתיקה, יש מבחנים ורק בתנאי שתעמדו בהם, תוכלו להגדיר את עצמכם מקצועית כמאמנים מוכרים השייכים לארגון השומר על פרנסתכם וגאוותכם מקצועית.

אל מול כל הנאמר, אני גאה על ההישגים של המקצוענים שבינינו, שעסקיהם הולכים ומתפתחים ופורצים דרך. ואולי דווקא משום שקל יותר לזהות אותם כיום בשוק. אני סומכת על ציבור הצרכנים שלנו הלומד לפעמים בניסוי וטעיה לזהות איכות ומקצועיות. המאמן המקצועי תמיד יצליח בזכות הלקוחות המרוצים. הם מפנים וממליצים מתוך התנסות אישית עימו.
המקצוענים ימשיכו לשגשג. בארה"ב וגם בארץ, הביקוש למאמנים מקצועיים, בעלי תעודות המוכיחות עמידה בסטנדרטים על פי הגדרה ברורה של המקצוע, הולך וגדל. ארגונים רבים כיום עוסקים בפיתוח המשאב האנושי שלהם באופן המאפשר להם לפתח את הקריירה שלהם בתוך הארגון . החברות בודקות בקפידה יתרה את מי הם מכניסים בשעריהם.
נהניתי לקרוא דוחות של מעסיקים גדולים בתעשיית מלונאות גלובלית, המדווחים כי לאחר שהעניקו אימון ל -200 מנהליו, התוצאות הראו חסכון של 45 מיליון דולר. חברת תקשורת גדולה דיווחה כי אימון מנהליה, הניב
ROI של %529 ועוד ערכים מוספים שלא היו מדידים. היום, יותר מתמיד, מנהלים בכירים מגלים את יתרונות העבודה עם מאמן מקצועי במטרה לקדם את הכפיפים שלהם ואת עצמם לכיוון של מנהיגות ומובילות אישית ומקצועית. ערכו של ליווי אימוני מקצועי נתפס כתהליך טרנספורמטיבי עם תוצאות מדידות.
חברת דה – לויטה אנד טוש משקיעה 2,000,000 מיליון דולר בשנה באימון לפיתוח הקריירה של העובדים שלהם. הנתונים האחרונים על פי דיווחי ICF – מורים כי המקצוע שלנו מגלגל 2,000,000,000 מיליארד דולר בשנה. להיות חלק משוק זה דורש מכל מאמן להיות בעל מקצוע המביא ערך גבוה ללקוחותיו. דורש מכל מאמן מצליח להיות מנהיג,מודל לחיקוי של מאמנים, שילמדו דרכו וממנו וישאפו למצוינות אליה הוא שואף.

נושא הכנס הוא מנהיגות . על פי תפיסתי –
מנהיג היא הדמות שאני שואפת ללמוד ממנה, להיות בקרבתה ולספוג מאישיותה, אומץ ליבה ונחישות דרכה. מנהיגות היא ערכית ולא מטרתית כאשר התוצאות מפתיעות גם את המנהיג עצמו. שופנהאור אמר זאת כל כך יפה : "מצוינות משיגה מטרה שאחרים לא יכולים להשיג, מנהיגות מזהה מטרה שאחרים לא רואים." כמי ששואפת למצוינות אני חייבת להתוודות שזו דרך שלעיתים מרגישים בה בדידות קשה אל מול סיפוק אדיר. הבדידות נהיית קלה יותר כאשר מגלים כי מצטרפים עוד ועוד הרואים עין בעין את אותה המטרה וכשהיא נהיית משותפת, הבדידות מתפוגגת והסיפוק הופך לקולקטיבי.
מובילות מקצועית דורשת תקופת הבשלה. ההבשלה למובילות זו מדומה לתרמיל מלא זרעים הבוקע רק בזמן בו הוא בשל להפרות את הסביבה. הגולם לא יבקיע לפרפר כל עוד לא אימן את שרירי כנפיו הקסומים להעניק מיופיו לעולם החיצוני. התרמיל שלנו מורכב מסינתזה רב תחומית בעלת גוונים רבים. אנו נסמכים על מודלים שעוצבו לגלות את מערכת ההפעלה הדינאמית האישית והבין אישית של הלקוח שלנו, שימוש במודלים אילה מאפשר את השגת המטרות והיעדים הרצויים.
המודל האמוני מתייחס לרב שכבתיות של האירועים השונים המתרחשים בו זמנית בחייו של הלקוח.
המודל האמוני מקדם בהירות והבנה של מצבים מורכבים על ידי הפשטה והתאמה למצבי "עולם ריאלי/ אמיתי". המודל האמוני עובד על בסיס למידה חוויתית המשלבת מודלים וגישות שונות במטרה למקסם את התאמת הכלים התואמים ביותר את צרכי הלקוח ואישיותו.
כדי לדעת מה לעשות ,מתי, עם מי, כיצד ולמה. על כל מאמן לשאול את עצמו אילו גישות , אילו מודלים,
מתודות או פילוסופיות מייצגות את שיטתו, גישתו סגנון האימון שלו?
כשחיטטתי בארגז הכלים שלי מצאתי דיסציפלינות כמו – פסיכולוגיה, עסקים, פילוסופיה, רוחניות, יזמות,
ניהול ומנהיגות. המודלים שבארגז הכלים שלי מעניקים לי גישה רב תחומית למורכבותו של הגורם האנושי
וצרכיו.
קיימים בו מודלים קוגניטיביים התנהגותיים כגון NLP, מודלים געשטלטיים מודלים קוגניטיביים של BENCHMARKING, אישי ועסקי מודלים התפתחותיים של שיטת מטריקס, אישית ועסקית, מודלים קוואדראנטיים של מימוש עצמי, לעיצוב קריירה
פסיכולוגיה אקזיסטנציאליסטית, פסיכולוגיה ביבליקאלית אל מול היוונית פסיכולוגיה חיובית, מודלים מעשיים וביצועיים להשגת יעדים ומעקב אחר תוצאות, מודלים מותני תוצאה המשלבים יעוץ וארגון, מודלים טרנספורמטיביים ל – BUSINESS & PERSONAL TURNAROUND, מודלים התפתחותיים ועוד רבים ומגוונים.
גישתי נצבעה בתכנים פילוסופיים ורוחניים של: דקארט, סארטר, אריך פרום, מ.סקוט פק, סוזן ג'פרס, רובין נורווד, אפלטון, אריסטו, סוקרטס, יובל לוריא, תומאס נאגל, רוסו, קאנט, ביירון קייטי, דיפאק צ'ופראה, רובין שארמה, בודהיזם, קבליזם ועוד. אני שואבת ידע מתורות פיסיקליות כתורת הקוונטים, תורת המיתרים והתורה כפי שקיבלנו אותה מסיני . על בסיס כל אלה פיתחתי מתודה המשרתת את לקוחותיי באופן אפקטיבי, וגיבשתי סגנון אימוני מאתגר שלא מתפשר עם נאמנותו של הלקוח לעצמו.
עליכם להרגיש טוב בתוך החמרים שלכם, כאילו הם חלק ממי שאתם, כי עברתם דרכם ולא לידם. זה לקח לי 15 שנה של עבודה מאומצת ולימודים בלתי פוסקים. כשזכיתי לתואר MASTER CERTIFIED COACH לפני 7 שנים, תחום האימון בארץ היה בחיתוליו, לא הסתפקתי בתואר ועד היום אני ממשיכה בחיפוש האין סוף של למידה, תוך התנסות עצמית, למען לקוחותיי. השאלות הנוספות שעליכם לשאול את עצמכם הן:
1. עד כמה אני אפקטיבית בשיטות שאימצתי?
2. האם יש שיטה שעובדת בעבורי יותר טוב מאחרת?
3. כיצד אדע שאני מעניקה ערך גבוה ללקוחותיי? מה ה benchmark שלי?
4. מה השינויים שאני מייצרת בחיי?
5. האם אני נאה דורש נאה מקיים?
6. האם אני מגדירה את עצמי דרך לקוחותיי?
7. האם אני לומדת כל הזמן?
8. האם אני נמצאת בתכנית הדרכה או סופרוויז'ן התורמת לאפקטיביות שלי כמאמנת?
9. האם אני מובילה את לקוחותיי בדרך בה אני עצמי צעדתי?
10. האם לכם יש מי שמאמן אתכם?

כמאמנת ההצלחה היא לא שלי, אלא של הלקוחות הבוחרים לעבוד איתי. הלקוח, הוא זה שעובד קשה, הוא לוקח את האחריות, את הסיכונים, עושה את הבחירות מתרגם אותם למעשים ודרכם משיג את מטרותיו. כמאמנים אנו ניצבים שם להריע לו, להקשיב לו, לשקף לו, לשאול את מה שלא שאל את עצמו קודם, להדהד לו את עצמו כפי שלא שמע קודם,להעצים אותו, להאיר את דרכו ולהוות עבורו מודל של מנהיגות שקטה. אני לא עובדת קשה, ההיפך הוא הנכון, הסיפוק שלי כל כך גדול עד כי לעיתים קרובות אני שואלת אותו כמה הוא רוצה שאשלם לו. מנהיגות היא לא להעצמת האני שלנו, היא באה להעצים את האחר מנהיגים רבים אינם יודעים שהם כאילה, כי אין זו שאיפתם.
המנהיגות הפנימית של כל אחד ואחד מאיתנו ,היא זו שאי אפשר בלעדיה, היא המצפן שבלעדיו אין דרך. האימון מגלה מנהיגות זו. זו מנהיגות שקטה, מנהיגות מעוררת השראה, מעצימה, מאפשרת. אל לנו לשכוח כי אימון מיועד לאנשים בריאים המסוגלים לקחת אחריות על עצמם ומעשיהם ממקום של עצמאות פנימית ולא ממקום של חוסר אונים, תלות או חוסר יציבות נפשית.
דרך ארוכה עוד בפנינו, עלינו להיסתנכרן מסביב לאותו סט ערכים ממקום של כבוד והערכה הדדיים. יש אימרה אינדיאנית הטוענת כי כדי להגיע מהר, עליך ללכת לבד, כדי להגיע רחוק עליך ללכת יחד. כעת אנו יחד ואני מקווה שכך אכן נמשיך ללכת. אני פונה מעל במה זו לכל ההתארגנויות וההתאגדויות המייצגות את המקצוע, להתגייס למטרה משותפת לכולנו, בניית פרופסיה המביאה כבוד לנושאי שמה. העשור הקרוב מזמין אותנו להוביל, לא לעקוב, לעסוק כל הזמן בחדשנות וביזמות מובילה,להיות פרואקטיביים ולא ריאקטיביים בלבד. מנהיגות טובה, באה לשרת לפני שהיא מובילה.
אם כולנו נעמוד במבחן זה, אם אתם כמוני מאמינים ששינוי היא לא רק מילה, אלא צורך הכרחי במטרה
להוביל מקצוע זה קדימה,כולנו נשיג את המטרה ונממש את החזון של כולנו.
זה מתחיל מרגע זה ממש!!!

שרה ארבל, 2007